Na čo si dávať pozor ?
Na začiatku si pozrime na rozmery. Nové čerpadlo by malo mať rovnaké montážne rozmery, dĺžku hydraulického telesa a priemer pripojenia (závitové alebo prírubové). To uľahčí a zrýchli inštalačné práce. Dostatok miesta nie je vždy k dispozícii pre vykonávanie zmien v systéme. K tejto situácii môže dôjsť napríklad pri čerpadlách inštalovaných v rozdeľovačoch podlahového vykurovania alebo v iných typoch skupín čerpadiel s definovanými rozmermi.
Druhým mimoriadne dôležitým faktorom sú hydraulické vlastnosti čerpadla. Výkon čerpadla a „výtlačná výška” bude závisieť od toho, či má dostatočný prietok teplej vody v zariadení. Pre overenie parametrov (viď hydraulické vlastnosti), sú na karte daného zariadenia. V tejto situácii je zjednotenie názvov a parametrov jednotlivých populárnych zariadení veľkou pomocou. Napríklad väčšina čerpadiel, ktoré sú dostupné na trhu, s označením napr. 25-40 nebo 25/1-4, majú podobné hydraulické vlastnosti. Z názvu čerpadla môžeme usúdiť, že má pripojenie 25 = 1 palec a výška výtlaku je až 4 metre vodného stĺpca. Pokiaľ však nepoznáte dĺžku inštalácie, mal by byť tento parameter skontrolovaný a porovnaný so zariadeniami dostupnými na trhu. Najobľúbenejšie rozmery čerpadiel používaných v rodinných domoch a domoch s viac rodinami sú 180 mm na dĺžku a pripojenie s priemerom 1 palec, tj. 25-ka.
Prečo je prietok príliš nízky?
Pri výmene starého čerpadla za nové je to často kladená otázka. Najprv venujte pozornosť najdôležitejšiemu aspektu prevádzky čerpadla. Aký prietok bude čerpadlo generovať záleží na počte otvorených zariadení a ich jednotlivých obvodov. Je vzácne, že čerpadlo je hlavným vinníkom prehriatia jednotlivých radiátorov. Rozhodujúcim faktorom tuná je správna inštalácia a presnejšie nedostatočné vyváženie tokov jednotlivými bodmi systému. V tomto prípade nevyrieši problém ani použitie väčšieho čerpadla. Zapamätajte si tento aspekt a najprv se obráťte na technického odborníka, ktorý vám pomôže upraviť vodné toky pomocou odberných zariadení.
Aké čerpadlá vyhovujú predpisom?
V súlade s požiadavkami smernice musia byť elektronické obehové čerpadlá (bez upchávky) schopné pracovať v tlakovom režime, pre ktorý sa vypočítava hodnota indexu elektronickej účinnosti EEI. Tu je treba pripomenúť, že vyššie uvedený index EEI nahradil energetické triedy známe pri starých čerpadlách s konštantným tlakom označených písmenami A až G. Preto by obehové čerpadlo malo mať EEI hodnotu pod 0,23. Použitie elektronického čerpadla s nízkou spotrebou umožní úspory počas prevádzky. Životnosť čerpadla v zariadení je obvykle 7 – 10 let, v tomto období až 80 % z celkových nákladov na zariadení sú prevádzkové náklady, teda spotreba elektriny.